top of page

"Bursztyny Literatury"

Literacka Restaurant & Wine Bar to miejsce, które może poszczycić się bogatą tradycją literacką, a zarazem wieloma symbolicznymi kontekstami, które czynią z niego ważny punkt na mapie życia literackiego miasta nad Motławą.

Głównym założeniem cyklicznych spotkań z serii „Bursztyny literatury" odbywających się w naszej restauracji jest promowanie zarówno twórczości autorów lokalnych, jak i gości (zarówno z kraju, jak i z zagranicy). Chodzi o stworzenie przestrzeni literatury otwartej dla wszystkich środowisk, pomiędzy lokalnością a uniwersalnością, wokół bałtyckiego humanizmu, z wykorzystaniem gdańskich symboli i odniesień, a zwłaszcza znaczenia morza i bursztynu.

Kuratorem artystycznym cyklu „Bursztyny literatury" jest dr Tomasz Snarski, gdański poeta, publicysta, działacz społeczno-kulturalny, prawnik oraz filozof.

Bursztyn to jeden z największych skarbów Gdańska. Dla nas jest nim także literatura. A nasza siedziba przy ulicy Mariackiej wręcz zobowiązuje do połączenia bursztynu i literatury. Dlatego w Literacka Wine & Bar przygotowaliśmy nowy program spotkań literackich w przestrzeni naszego miasta pt. "Bursztyny literatury", w ramach którego będziemy cyklicznie spotykać się z autorkami i autorami. Spotkania będą miały charakter otwarty i zapraszamy na nie wszystkich, którzy kochają literaturę! Chcemy, aby Literacka Wine & Bar była miejscem żywym, integrującym środowisko twórców oraz promującym czytelnictwo.

SPOTKANIA LITERACKIE - "BURSZTYNY LITERATURY"

20 marca 2024 roku - spotkanie z gdańskimi poetkami i poetami z okazji Światowego Dnia Poezji

Tym razem spotkaliśmy się z gdańskimi poetami i poetkami z okazji Światowego Dnia Poezji. Swoją twórczość zaprezentowali członkowie Gdańskiego Klubu Poetów oraz nasi wspaniali goście: Krystyna Chwin (Krystyna Lars), Emma Popik, Adam Majewski, Kazimierz Nowosielski czy Andrzej Fac. Tradycyjnie wystąpił duet AmbraDuo, całość poprowadził nasz kurator artystyczny Tomasz Snarski a niezapomniane chwile uchwycił w obiektywie Paweł Marcinko z Kosycarz Foto Press.

24 listopada 2023 roku - spotkanie z Etienne Lesage

Kochamy literaturę, dlatego bardzo cieszymy się z kolejnego literackiego spotkania. Naszym gościem był Etienne Lesage z Paryża, adwokat, ale i literat, człowiek renesansu, redaktor naczelny wspaniałego literackiego czasopisma Revue Litteraire du Barreau de Paris. Mieliśmy okazję porozmawiać o paryskim życiu literackim, o możliwościach współpracy, a także zaprezentować u nas jeden z ostatnich numerów tego wyjątkowego literackiego czasopisma. Tym razem wyłowiliśmy piękny literacki bursztyn aż z Paryża!

18 października 2023 roku - spotkanie z Tomaszem Snarskim.

Kolejne spotkanie z cyklu „Bursztyny Literatury” już za nami. Tym razem w roli gościa wystąpił Tomasz Snarski (kurator artystyczny projektu literackiego „Bursztyny literatury”)

Tomasz Snarski to adwokat, doktor nauk prawnych, filozof, autor trzech tomów poezji: „Przezpatrzenia”, „Werblista”, „Żmuty”. Od 2020 dyrektor artystyczny interdyscyplinarnego festiwalu "Wilno w Gdańsku". W 2022 roku zorganizował projekt pt. „Poezja, która przynosi pokój”.

To był wyjątkowy wieczór podczas, którego usłyszeliśmy nie tylko znane utwory w wykonaniu autora ale także nowe, dotąd niepublikowane. Rozmawialiśmy o ważnych dla niego słowach, miejscach i ludziach. Rozmowę z poetą poprowadziła Natalia Koralewska – filozofka, kulturoznawczyni, gedanistka a wieczór muzycznie uświetnił zespół AmbraDuo

13 września 2023 roku - spotkanie z Krystyną Lenkowską

Tym razem naszym gościem była Krystyna Lenkowska, która przyjechała do nas aż z Rzeszowa. Poetka, tłumaczka literatury anglosaskiej ,  anglistka. 

Wiersze, fragmenty prozy, tłumaczenia, eseje, noty i wywiady opublikowała w wielu pismach literackich w Polsce. Jej wiersze ukazały się także w USA, Albanii, Bośni i Hercegowinie, Czechach, Indiach, Izraelu, na Litwie, w Macedonii, Meksyku, Mongolii, Rumunii, na Słowacji, Tajwanie. 

Spotkanie poprowadził Tomasz Snarski a wieczór uświetnił wspaniały duet AmbraDuo.

16 sierpnia 2023 roku - spotkanie z Hanną Kosycarz

Naszym gościem była Hanna Kosycarz, redaktorka i właścicielka agencji Kosycarz Foto Press.  Podczas spotkania połączyliśmy książki, fotografie oraz gdańską historię, przenosząc się w świat najpiękniejszych albumów fotograficznych.  Porozmawialiśmy o magii zdjęć, historiach zatrzymanych w kadrach, zwykłych ludziach, którzy są ich bohaterami. A wszystko oglądając zdjęcia ze znanej serii wydawniczej Fot. Kosycarz. Niezwykłe zwykłe zdjęcia. Fotograficzne spotkanie uświetnił duet AmbraDuo a spotkanie poprowadził Tomasz Snarski.

#bursztynyliteratury

#ambraduo

#kosycarzfotopress

4 lipca 2023 roku - spotkanie z Romualdem Mieczkowskim
 

Tym razem spotkaliśmy się  na gdańsko-wileńskim wieczorze poezji Naszym gościem był Romuald Mieczkowski - poeta, dziennikarz, publicysta, działacz społeczności polskiej na Litwie. Ponadto wydawca i redaktor naczelny kwartalnika literackiego „Znad Wilii" oraz organizator Międzynarodowego Festiwalu Poezji „Maj nad Wilią", odbywającego się corocznie od trzydziestu lat w Wilnie. Romuald Mieczkowski jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Związku Pisarzy Litwy oraz Międzynarodowej Grupy Poetyckiej „Magnus Ducatis Poesis". Warto dodać, że w tym roku obchodzimy piękny jubileusz 700-lecia Wilna, a także srebrną, bo 25-tą rocznicę współpracy partnerskiej między Gdańskiem a Wilnem. Wydarzenie poprowadził nasz kurator artystyczny Tomasz Snarski i tradycyjnie towarzyszył nam koncert duetu AmbraDuo – Szymon Ciszewski (wiolonczela) oraz Radosław Klajna (akordeon).

15 czerwca 2023 roku - spotkanie z Gabrielą Szubstarską
 

To było cudowne spotkanie z poezją! Świętowaliśmy razem z  Gabriela Szubstarska jubileusz 25-lecia pracy twórczej. Gabriela Szubstarska jest poetką, nauczycielką, Prezeską Gdańskiego Klubu Poetów, a także organizatorką wielu przedsięwzięć kulturalnych o charakterze regionalnym i międzynarodowym, by wspomnieć niedawne Oliwskie Dni Poezji, których byliśmy partnerem. Wieczór uświetnił koncert duetu AmbraDuo, a Tomasz Snarski stworzył niezapomnianą atmosferę. 

24 maja 2023 roku - spotkanie z Agatą Lewandowski
 

Tym razem naszym gościem była Agata Lewandowski z Berlina, z którą porozmawialiśmy o Gdańsku w książce i filmie, czyli o Grassie, Schlöndorffie i gdańskiej tożsamości. Spotkanie tradycyjnie uświetni koncert duetu AmbraDuo. Partnerem wydarzenia było Towarzystwo Polska – Niemcy w Gdańsku, a poprowadził je, jak zawsze, nasz kurator artystyczny dr Tomasz Snarski. 

20 kwietnia 2023 roku - spotkanie z grupą poetycką "Wrzesień"
 

Kolejne spotkanie z cyklu "Bursztyny Literatury" za nami. Porozmawialiśmy o twórczości i wolności, a przede wszystkim przypomnieliśmy dorobek grupy poetyckiej "Wrzesień". Grupa poetycka „Wrzesień” powstała w 1994 r. Założycielami grupy byli ówcześni studenci UG: Wojciech Kullig, Tomasz Nakielski, Anna Żuchowska i Piotr Radzio. Jej członkowie oprócz poezji uprawiali prozę, dziennikarstwo, muzykę i inne sztuki. Wywarli i wywierają wpływ na życie artystyczne Trójmiasta.. 

Spotkanie uświetnił tradycyjnie koncert AmbraDuo, a poprowadził niezawodny Tomasz Snarski. 

29 marca 2023 roku - spotkanie z Birutė Jonuškaitė
 

To był piękny polsko-litewski wieczór z najlepszą literaturą. Birutė Jonuškaitė – poetka, prozaiczka i eseistka.  Od 2003 r. pełni funkcję wiceprezesa Związku Pisarzy Litwy. Jako pierwsza w odradzającej się Litwie zaczęła tłumaczyć twórczość Czesława Miłosza, o którym napisała książkę Nasz poeta (2012). Wiersze i prozę pisaną po polsku publikowała m.in. w „Akcencie”, „Dekadzie Literackiej” i „Toposie”. Sześciokrotnie otrzymała litewską nagrodę literacką za najlepszy utwór prozatorski roku. Jonuškaitė to jedyna Litwinka z Polski, która stała się znaną pisarką na Litwie oraz poza jej granicami i nieprzerwanie inspiruje aktywny dobrosąsiedzki dialog literacki polsko-litewski. 
Dziękujemy Birutė Jonuškaitė za zabranie nas w literacką podróż. Dziękujemy też za obecność Wiceprezydenta Miasta Gdańska Piotr Grzelak oraz patronat dla naszego spotkania udzielony przez Konsulat Litwy w Gdańsku/ Lietuvos garbės konsulatas Gdanske.
Towarzyszył nam jak zawsze muzyczny koncert w wykonaniu duetu AmbraDuo: Szymon Ciszewski i Radosław Klajna a spotkanie poprowadził nasz kurator artystyczny Tomasz Snarski. 

BJ 4.jpg
ACR 6.jpg

   23 lutego 2023 roku - spotkanie z Anna Czerwińską - Rydl

Przenieśliśmy się dzisiaj do świata baśni, także o wybitnych gdańszczankach i gdańszczanach. A to wszystko dzięki Anna Czerwińska-Rydel, z którą obchodziliśmy jubileusz 15-lecia twórczości.
Anna Czerwińska-Rydel to członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Polskiej Sekcji IBBY.  Pomysłodawczyni i twórczyni serii biograficznych powieści dla dzieci i młodzieży o wielkich postaciach. Wśród jej twórczości szczególne miejsce zajmuje Gdańsk i jego mieszkańcy. Autorka m.in. Gdańskiej Trylogii dla dzieci (trzy opowieści biograficzne o słynnych gdańszczanach), Gdańskiej Trylogii 2 (trzy opowieści biograficzne o wybitnych gdańszczankach) oraz Gdańskiej Trylogii 3 (trzy opowieści biograficzne o wielkich gdańskich artystach). Na podstawie jej książki Ciepło-zimno. Zagadka Fahrenheita powstał spektakl dla dzieci w reżyserii Michała Derlatki, którego premiera odbyła się w 2013 roku w Teatrze Miniatura. Laureatka licznych nagród literackich, a także Dama Orderu Uśmiechu. 
Bardzo dziękujemy  Pani Prezydent Aleksandra Dulkiewicz za piękny list gratulacyjny oraz bukiet róż. Wystąpili też muzycy z AmbraDuo, a spotkanie prowadził niezawodny Tomasz Snarski. 

             12 stycznia 2023 roku - spotkanie z Emmą Popik

Kolejny wspaniały literacki wieczór w ramach "Bursztynów Literatury" za nami. Gościliśmy Emmę Popik, gdańską pisarkę, tłumaczkę i dziennikarkę. Absolwentkę filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Autorkę opowiadań, powieści, poezji, fantastyki naukowej, kryminałów, a także baśni dla dzieci. W wielu jej książkach obecne są motywy gdańskie bądź ich akcja rozgrywa się w Gdańsku. Spośród wielu książek autorki warto wskazać, że w 2014 roku ukazał się kryminał Złota ćma, którego głównym motywem jest gdański bursztyn. Z kolei akcja jej powieści Królowa Salwatora, opublikowanej w 2019 roku w oficynie Marpress, rozgrywa się w gdańskiej dzielnicy Biskupia Górka. Spotkanie poprowadził dr Tomasz Snarski. Długo rozmawialiśmy o pięknie gdańskich motywów literackich (i nie tylko). 

                        1 grudnia 2022 roku - Inauguracja

Kochani możemy pochwalić się pierwszymi efektami współpracy z Gdański Klub Poetów Jesteśmy zachwyceni owocnym spotkaniem i chcielibyśmy podziękować za obecność i zaangażowanie Mamy nadzieję i będziemy się starać by kolejne wypadły równie dobrze albo i lepiej Będziemy państwa informować na bieżąco o kolejnych cyklicznych spotkaniach ale już teraz gorąco zapraszamy

bottom of page