top of page

"Bursztyny Literatury"

Literacka Restaurant & Wine Bar to miejsce, które może poszczycić się bogatą tradycją literacką, a zarazem wieloma symbolicznymi kontekstami, które czynią z niego ważny punkt na mapie życia literackiego miasta nad Motławą.

Głównym założeniem cyklicznych spotkań z serii „Bursztyny literatury" odbywających się w naszej restauracji jest promowanie zarówno twórczości autorów lokalnych, jak i gości (zarówno z kraju, jak i z zagranicy). Chodzi o stworzenie przestrzeni literatury otwartej dla wszystkich środowisk, pomiędzy lokalnością a uniwersalnością, wokół bałtyckiego humanizmu, z wykorzystaniem gdańskich symboli i odniesień, a zwłaszcza znaczenia morza i bursztynu.

Kuratorem artystycznym cyklu „Bursztyny literatury" jest dr Tomasz Snarski, gdański poeta, publicysta, działacz społeczno-kulturalny, prawnik oraz filozof.

Bursztyn to jeden z największych skarbów Gdańska. Dla nas jest nim także literatura. A nasza siedziba przy ulicy Mariackiej wręcz zobowiązuje do połączenia bursztynu i literatury. Dlatego w Literacka Wine & Bar przygotowaliśmy nowy program spotkań literackich w przestrzeni naszego miasta pt. "Bursztyny literatury", w ramach którego będziemy cyklicznie spotykać się z autorkami i autorami. Spotkania będą miały charakter otwarty i zapraszamy na nie wszystkich, którzy kochają literaturę! Chcemy, aby Literacka Wine & Bar była miejscem żywym, integrującym środowisko twórców oraz promującym czytelnictwo.

SPOTKANIA LITERACKIE - "BURSZTYNY LITERATURY"

10 Grudnia 2024 roku - „Poezja Wigilijna"

Cyprian Kamil Norwid pisał, że "pismo to opłatek, którym się łamać trzeba". Dlatego dziś zorganizowaliśmy spotkanie literackie pt. "Wiersze pod choinką", podczas zimowej edycji "Bursztynów Literatury". Cieszymy się, że mogliśmy podzielić się pięknem poezji polskiej o tematyce wigilijnej. Dziękujemy za wspólne dzielenie się słowem. A pod choinką znalazły się książki. Tworzymy prawdziwą wspólnotę gdańskiej literatury. Do zobaczenia podczas "Bursztynów Literatury".

poezja wigilijna.jpg

23 października 2024 roku - „Jesień z literaturą po włosku"

Kolejne spotkanie z cyklu „Bursztyny Literatury" już za nami. Tym razem we współpracy z Fundacją Ital-Gedania spotkaliśmy się z pięknem literatury w języku włoskim.  Naszym gościem był Roberto M. Polce, włoski dziennikarz związany z Gdańskiem, tłumacz, przewodnik, fotograf, autor wielu książek poświęconych Polsce. Bardzo dziękujemy Roberto M. Polce za wspaniały wieczór z włoską kulturą i literaturą, w tym opowieściami o polsko-włoskich splotach.
Przy okazji naszego jesiennego spotkania zaprezentowaliśmy również najnowszy tom poezji Tomasza Snarskiego pt. „Grovigli" w tłumaczeniu Roberto M. Polce na język włoski.
Spotkanie tradycyjnie uświetnił koncert Ambra Duo przenosząc nas w przestrzeń ukochanej Italii. Tworzymy prawdziwą wspólnotę gdańskiej literatury!

20 czerwca  2024 roku - „Początek lata z Miłoszem"

20 czerwca „Bursztyny Literatury” rozpoczęły lato z Miłoszem. Cykl nawiązywał do trzech rocznic związanych z naszym noblistą. Rok 2024 został ustanowiony uchwałą Senatu RP Rokiem Czesława Miłosza, w dwudziestą rocznicę jego śmierci. W lipcu minie 90 lat od ukończenia przez poetę i prozaika studiów prawniczych. W tym miesiącu mija też 70 lat od powstania „Doliny Issa”, jednej z jego najsłynniejszych powieści. I to właśnie fragmenty książki ukazujące pasje młodego bohatera, Tomasza, który na własną rękę zdobywa wiedzę o świecie, w dużej mierze wypełniły czwartkowe spotkanie. Czytelnikami byli: dziennikarka i pisarka Gabriela Pewińska-Jaśniewicz oraz poeta, prawnik i filozof Tomasz Snarski, znany stałym bywalcom bursztynowych spotkań jako prowadzący. „Bursztyny” były również okazją do zaprezentowania mniej znanych faktów z życia noblisty i rozmowy o znaczeniu jego twórczości dzisiaj. Wieczór literacki uświetnił występ muzyczny duetu AmbraDuo – Szymona Ciszewskiego (wiolonczela) i Radosława Klajny (akordeon). 20.06.2024 / fot. Paweł Marcinko / KFP

20 marca 2024 roku - spotkanie z gdańskimi poetkami i poetami z okazji Światowego Dnia Poezji

Tym razem spotkaliśmy się z gdańskimi poetami i poetkami z okazji Światowego Dnia Poezji. Swoją twórczość zaprezentowali członkowie Gdańskiego Klubu Poetów oraz nasi wspaniali goście: Krystyna Chwin (Krystyna Lars), Emma Popik, Adam Majewski, Kazimierz Nowosielski czy Andrzej Fac. Tradycyjnie wystąpił duet AmbraDuo, całość poprowadził nasz kurator artystyczny Tomasz Snarski a niezapomniane chwile uchwycił w obiektywie Paweł Marcinko z Kosycarz Foto Press.

24 listopada 2023 roku - spotkanie z Etienne Lesage

Kochamy literaturę, dlatego bardzo cieszymy się z kolejnego literackiego spotkania. Naszym gościem był Etienne Lesage z Paryża, adwokat, ale i literat, człowiek renesansu, redaktor naczelny wspaniałego literackiego czasopisma Revue Litteraire du Barreau de Paris. Mieliśmy okazję porozmawiać o paryskim życiu literackim, o możliwościach współpracy, a także zaprezentować u nas jeden z ostatnich numerów tego wyjątkowego literackiego czasopisma. Tym razem wyłowiliśmy piękny literacki bursztyn aż z Paryża!

18 października 2023 roku - spotkanie z Tomaszem Snarskim.

Kolejne spotkanie z cyklu „Bursztyny Literatury” już za nami. Tym razem w roli gościa wystąpił Tomasz Snarski (kurator artystyczny projektu literackiego „Bursztyny literatury”)

Tomasz Snarski to adwokat, doktor nauk prawnych, filozof, autor trzech tomów poezji: „Przezpatrzenia”, „Werblista”, „Żmuty”. Od 2020 dyrektor artystyczny interdyscyplinarnego festiwalu "Wilno w Gdańsku". W 2022 roku zorganizował projekt pt. „Poezja, która przynosi pokój”.

To był wyjątkowy wieczór podczas, którego usłyszeliśmy nie tylko znane utwory w wykonaniu autora ale także nowe, dotąd niepublikowane. Rozmawialiśmy o ważnych dla niego słowach, miejscach i ludziach. Rozmowę z poetą poprowadziła Natalia Koralewska – filozofka, kulturoznawczyni, gedanistka a wieczór muzycznie uświetnił zespół AmbraDuo

13 września 2023 roku - spotkanie z Krystyną Lenkowską

Tym razem naszym gościem była Krystyna Lenkowska, która przyjechała do nas aż z Rzeszowa. Poetka, tłumaczka literatury anglosaskiej ,  anglistka. 

Wiersze, fragmenty prozy, tłumaczenia, eseje, noty i wywiady opublikowała w wielu pismach literackich w Polsce. Jej wiersze ukazały się także w USA, Albanii, Bośni i Hercegowinie, Czechach, Indiach, Izraelu, na Litwie, w Macedonii, Meksyku, Mongolii, Rumunii, na Słowacji, Tajwanie. 

Spotkanie poprowadził Tomasz Snarski a wieczór uświetnił wspaniały duet AmbraDuo.

16 sierpnia 2023 roku - spotkanie z Hanną Kosycarz

Naszym gościem była Hanna Kosycarz, redaktorka i właścicielka agencji Kosycarz Foto Press.  Podczas spotkania połączyliśmy książki, fotografie oraz gdańską historię, przenosząc się w świat najpiękniejszych albumów fotograficznych.  Porozmawialiśmy o magii zdjęć, historiach zatrzymanych w kadrach, zwykłych ludziach, którzy są ich bohaterami. A wszystko oglądając zdjęcia ze znanej serii wydawniczej Fot. Kosycarz. Niezwykłe zwykłe zdjęcia. Fotograficzne spotkanie uświetnił duet AmbraDuo a spotkanie poprowadził Tomasz Snarski.

#bursztynyliteratury

#ambraduo

#kosycarzfotopress

4 lipca 2023 roku - spotkanie z Romualdem Mieczkowskim
 

Tym razem spotkaliśmy się  na gdańsko-wileńskim wieczorze poezji Naszym gościem był Romuald Mieczkowski - poeta, dziennikarz, publicysta, działacz społeczności polskiej na Litwie. Ponadto wydawca i redaktor naczelny kwartalnika literackiego „Znad Wilii" oraz organizator Międzynarodowego Festiwalu Poezji „Maj nad Wilią", odbywającego się corocznie od trzydziestu lat w Wilnie. Romuald Mieczkowski jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Związku Pisarzy Litwy oraz Międzynarodowej Grupy Poetyckiej „Magnus Ducatis Poesis". Warto dodać, że w tym roku obchodzimy piękny jubileusz 700-lecia Wilna, a także srebrną, bo 25-tą rocznicę współpracy partnerskiej między Gdańskiem a Wilnem. Wydarzenie poprowadził nasz kurator artystyczny Tomasz Snarski i tradycyjnie towarzyszył nam koncert duetu AmbraDuo – Szymon Ciszewski (wiolonczela) oraz Radosław Klajna (akordeon).

15 czerwca 2023 roku - spotkanie z Gabrielą Szubstarską
 

To było cudowne spotkanie z poezją! Świętowaliśmy razem z  Gabriela Szubstarska jubileusz 25-lecia pracy twórczej. Gabriela Szubstarska jest poetką, nauczycielką, Prezeską Gdańskiego Klubu Poetów, a także organizatorką wielu przedsięwzięć kulturalnych o charakterze regionalnym i międzynarodowym, by wspomnieć niedawne Oliwskie Dni Poezji, których byliśmy partnerem. Wieczór uświetnił koncert duetu AmbraDuo, a Tomasz Snarski stworzył niezapomnianą atmosferę. 

24 maja 2023 roku - spotkanie z Agatą Lewandowski
 

Tym razem naszym gościem była Agata Lewandowski z Berlina, z którą porozmawialiśmy o Gdańsku w książce i filmie, czyli o Grassie, Schlöndorffie i gdańskiej tożsamości. Spotkanie tradycyjnie uświetni koncert duetu AmbraDuo. Partnerem wydarzenia było Towarzystwo Polska – Niemcy w Gdańsku, a poprowadził je, jak zawsze, nasz kurator artystyczny dr Tomasz Snarski. 

20 kwietnia 2023 roku - spotkanie z grupą poetycką "Wrzesień"
 

Kolejne spotkanie z cyklu "Bursztyny Literatury" za nami. Porozmawialiśmy o twórczości i wolności, a przede wszystkim przypomnieliśmy dorobek grupy poetyckiej "Wrzesień". Grupa poetycka „Wrzesień” powstała w 1994 r. Założycielami grupy byli ówcześni studenci UG: Wojciech Kullig, Tomasz Nakielski, Anna Żuchowska i Piotr Radzio. Jej członkowie oprócz poezji uprawiali prozę, dziennikarstwo, muzykę i inne sztuki. Wywarli i wywierają wpływ na życie artystyczne Trójmiasta.. 

Spotkanie uświetnił tradycyjnie koncert AmbraDuo, a poprowadził niezawodny Tomasz Snarski. 

29 marca 2023 roku - spotkanie z Birutė Jonuškaitė
 

To był piękny polsko-litewski wieczór z najlepszą literaturą. Birutė Jonuškaitė – poetka, prozaiczka i eseistka.  Od 2003 r. pełni funkcję wiceprezesa Związku Pisarzy Litwy. Jako pierwsza w odradzającej się Litwie zaczęła tłumaczyć twórczość Czesława Miłosza, o którym napisała książkę Nasz poeta (2012). Wiersze i prozę pisaną po polsku publikowała m.in. w „Akcencie”, „Dekadzie Literackiej” i „Toposie”. Sześciokrotnie otrzymała litewską nagrodę literacką za najlepszy utwór prozatorski roku. Jonuškaitė to jedyna Litwinka z Polski, która stała się znaną pisarką na Litwie oraz poza jej granicami i nieprzerwanie inspiruje aktywny dobrosąsiedzki dialog literacki polsko-litewski. 
Dziękujemy Birutė Jonuškaitė za zabranie nas w literacką podróż. Dziękujemy też za obecność Wiceprezydenta Miasta Gdańska Piotr Grzelak oraz patronat dla naszego spotkania udzielony przez Konsulat Litwy w Gdańsku/ Lietuvos garbės konsulatas Gdanske.
Towarzyszył nam jak zawsze muzyczny koncert w wykonaniu duetu AmbraDuo: Szymon Ciszewski i Radosław Klajna a spotkanie poprowadził nasz kurator artystyczny Tomasz Snarski. 

BJ 4.jpg
ACR 6.jpg

   23 lutego 2023 roku - spotkanie z Anna Czerwińską - Rydl

Przenieśliśmy się dzisiaj do świata baśni, także o wybitnych gdańszczankach i gdańszczanach. A to wszystko dzięki Anna Czerwińska-Rydel, z którą obchodziliśmy jubileusz 15-lecia twórczości.
Anna Czerwińska-Rydel to członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Polskiej Sekcji IBBY.  Pomysłodawczyni i twórczyni serii biograficznych powieści dla dzieci i młodzieży o wielkich postaciach. Wśród jej twórczości szczególne miejsce zajmuje Gdańsk i jego mieszkańcy. Autorka m.in. Gdańskiej Trylogii dla dzieci (trzy opowieści biograficzne o słynnych gdańszczanach), Gdańskiej Trylogii 2 (trzy opowieści biograficzne o wybitnych gdańszczankach) oraz Gdańskiej Trylogii 3 (trzy opowieści biograficzne o wielkich gdańskich artystach). Na podstawie jej książki Ciepło-zimno. Zagadka Fahrenheita powstał spektakl dla dzieci w reżyserii Michała Derlatki, którego premiera odbyła się w 2013 roku w Teatrze Miniatura. Laureatka licznych nagród literackich, a także Dama Orderu Uśmiechu. 
Bardzo dziękujemy  Pani Prezydent Aleksandra Dulkiewicz za piękny list gratulacyjny oraz bukiet róż. Wystąpili też muzycy z AmbraDuo, a spotkanie prowadził niezawodny Tomasz Snarski. 

             12 stycznia 2023 roku - spotkanie z Emmą Popik

Kolejny wspaniały literacki wieczór w ramach "Bursztynów Literatury" za nami. Gościliśmy Emmę Popik, gdańską pisarkę, tłumaczkę i dziennikarkę. Absolwentkę filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Autorkę opowiadań, powieści, poezji, fantastyki naukowej, kryminałów, a także baśni dla dzieci. W wielu jej książkach obecne są motywy gdańskie bądź ich akcja rozgrywa się w Gdańsku. Spośród wielu książek autorki warto wskazać, że w 2014 roku ukazał się kryminał Złota ćma, którego głównym motywem jest gdański bursztyn. Z kolei akcja jej powieści Królowa Salwatora, opublikowanej w 2019 roku w oficynie Marpress, rozgrywa się w gdańskiej dzielnicy Biskupia Górka. Spotkanie poprowadził dr Tomasz Snarski. Długo rozmawialiśmy o pięknie gdańskich motywów literackich (i nie tylko). 

                        1 grudnia 2022 roku - Inauguracja

Kochani możemy pochwalić się pierwszymi efektami współpracy z Gdański Klub Poetów Jesteśmy zachwyceni owocnym spotkaniem i chcielibyśmy podziękować za obecność i zaangażowanie Mamy nadzieję i będziemy się starać by kolejne wypadły równie dobrze albo i lepiej Będziemy państwa informować na bieżąco o kolejnych cyklicznych spotkaniach ale już teraz gorąco zapraszamy

bottom of page